Logo Torn  
19 09 10 POZNAŃ
koperta
 
News

 12-10-2010

Zakupy, zakupy!
 20-07-2010

Pirelli wspiera najmłodszych.
 09-06-2010

Wracamy.
 18-05-2010

Wywiady ze zwycięzcami klasy STK 600 Junior
more
 
kalendarz

 01-02.05.2010 - Modlin
 15-16.05.2010 - Brno
 03-04.07.2010 - Slovakiaring
 24-25.07.2010 - Most
 07-08.08.2010 - Poznań
 21-22.08.2010 - Poznań
 18-19.09.2010 - Poznań

Brak pluginu Flash
strefa
24-09-2009Jedną nogą wśród motocyklowej elity

Artur Wielebski, szesnastolatek z Krotoszyna, już na początku października weźmie udział w specjalnych testach, dzięki którym ma szansę trafić do markowego pucharu Red Bull Rookies Cup, przedsionka motocyklowej Grand Prix.


Wielebski, który przez dwa ostatnie sezony swoim talentem i szybkością regularnie zaskakiwał całą polską scenę wyścigową, zauważony został także przez światowej klasy ekspertów. Szesnastolatek znalazł się w nielicznej grupie, wybranej spośród setek młodych zawodników z całego świata i zaproszony na specjalny test na włoski tor Adria.
To właśnie podczas ostatniego etapu żmudnej selekcji, wybranych zostanie kilkunastu najszybszych nastolatków, którzy w roku 2010 wystartują w prestiżowym pucharze Red Bull Rookies Cup, będącym serią towarzyszącą motocyklowym mistrzostwom świata najbardziej prestiżowej kategorii MotoGP i przedsionkiem do słynnych wyścigów Grand Prix.
Kim jest „Arti"?
Artur Wielebski, na co dzień uczeń pierwszej klasy Liceum w Krotoszynie, motocyklami pasjonuje się od najmłodszych lat swojego życia. W ubiegłym roku nastolatek rozpoczął starty w wyścigach na torze w Poznaniu, a jego debiut odbił się szerokim echem w środowisku motocyklowym. Już w swoim pierwszym wyścigu w markowym pucharze Honda CBR 125R, „Arti" stanął na podium, a sezon zakończył na świetnym, trzecim miejscu, ustanawiając przy okazji w swojej klasie rekord okrążenia, który do dzisiaj nie został poprawiony.
Dzięki wsparciu firmy Torn, Wielebski mógł w tym roku awansować do klasy „Rookie" i szlifować swoje umiejętności na znacznie szybszym, mocniejszym i wymagającym motocyklu, dysponującym mocą ponad stu koni mechanicznych Suzuki GSX-R600. Choć rywalizował ze znacznie bardziej doświadczonymi i starszymi zawodnikami, Artur znów zaskakiwał, swój debiut kończąc na podium, a cały sezon na rewelacyjnej, trzeciej pozycji w klasyfikacji generalnej.
Na dzień przed awansem do mistrzowskiej klasy Superstock 600, praktycznie najwyższej ligi jeśli chodzi o polskie wyścigi motocyklowe, Artur, razem z rodzicami, wysłał zgłoszenie do Red Bull Rookies Cup. Choć wiedział, że otrzymanie zaproszenia na testy będzie bardzo trudne, bowiem każdego roku do startu zgłaszają się setki zawodników z całego świata, Polak trzymał kciuki. Organizatorzy nie mieli jednak wątpliwości i już po trzech dniach od otrzymania zgłoszenia, zaprosili krotoszynianina na testy kwalifikacyjne do Włoch.
Artur ma bez wątpienia ogromny talent, determinację, a przy tym cechuje go niespotykany w tym wieku spokój i opanowanie." - mówi Paweł Szkopek, wielokrotny mistrz kraju w wyścigach motocyklowych i jedyny polski zawodnik regularnie startujący w mistrzostwach świata, w klasie Supersport. „Rok temu rywalizowaliśmy w wyścigu VIP'ów klasy CBR 125, w którym mistrzowie starli się z najmłodszymi. Wygrałem z nim o włos i wiem, że mimo młodego wieku i niewielkiego doświadczenia, ma ogromny potencjał."

Red Bull Rookies Cup - przedsionek do F1 na dwóch kołach
Choć w czteroletniej historii Red Bull Rookies Cup do startów zgłaszali się polscy zawodnicy, żaden z nich nie zaimponował panelowi ekspertów na tyle, aby otrzymać wymarzone zaproszenie na ostateczny test, nie mówiąc już o starcie w samych pucharze. We włoskiej Adrii Artur Wielebski jako pierwszy Polak stanie więc szóstego października przed szansą dołączenia do najlepszych.
Red Bull Rookies Cup nieprzypadkowo uważany jest za przedsionek do najwyższej ligi wyścigów motocyklowych tzw. „ścigaczy". Zwycięzca pierwszej edycji, Francuz Johann Zarco, ściga się w tym roku w mistrzostwach świata. Jeszcze szybciej do Grand Prix trafił tegoroczny triumfator, Czech Jakub Kornfeil, który w mistrzostwach świata zadebiutował zaledwie trzy tygodnie po sierpniowym sukcesie wywalczonym na torze w Brnie. W MŚ ściga się obecnie wielu zawodników, którzy pierwsze kroki stawiali właśnie w pucharze Red Bulla, m.in. Włoch Lorenzo Salvadori, Hiszpan Luis Salom czy Czech Lukas Sembera.
Ten organizowany z niesamowitym rozmachem puchar to nie tylko okazja, by w te same weekendy ścigać się na tych samych torach, na których w MotoGP rywalizują takie gwiazdy jak Valentino Rossi, Jorge Lorenzo czy Casey Stoner, ale także nieocenione doświadczenie. Młodzi zawodnicy są bowiem otaczani kompleksową opieką i mogą liczyć na wartościowe rady największych ekspertów z dziedziny wyścigów motocyklowych.
Sezon 2009 składał się z siedmiu rund, w tym dwóch podwójnych, organizowanych na torach całej Europy w te same weekendy, w których gościli na nich również zawodnicy MotoGP. Uczestnicy Red Bull Rookies Cup dosiadają wyczynowych, wyjątkowo lekkich motocykli KTM RS 125, o mocy pięćdziesięciu koni mechanicznych, niemal takich samych, jakie zobaczyć można w mistrzowskiej klasie 125ccm. Wyścigi Red Bull Rookies Cup oglądać można także w Polsce, na żywo na antenie stacji SportKlub.
Wciąż nie mogę uwierzyć, że organizatorzy Red Bull Rookies Cup dali mi tak wielką szansę i zaprosili na testy do Włoch." - cieszy się Wielebski. „Wiem, że to niepowtarzalna okazja, by stanąć w szranki z najlepszymi i szóstego października na torze Adria dam z siebie wszystko."
Komplet informacji o Red Bull Rookies Cup oraz powtórki wszystkich tegorocznych wyścigów znaleźć można na oficjalnej stronie pucharu, www.redbullrookiescup.com. Więcej o dotychczasowych startach Artura Wielebskiego, oraz najświeższe informacje o poczynaniach najmłodszego zawodnika Torn Racing Team, znajdziecie na naszej stronie internetowej.

::: evil :::
Logo MB
Copyright© 2009 TORN RACING TEAM. Wszelkie prawa zastrzeżone. Logo jPalio